MIKROGRAFSKA OPREMA |
Mikrofilm predstavlja mogućnost formiranja dugotrajne sistemski nezavisne arhive. Informacije spremljene na mikrofilm mogu se uz zanemariv tehnički rizik i minimalne troškove čuvati desetljećima i stoljećima bez utjecaja promjena informacijskih tehnologija. Skeniranjem mikrofilma dokumente možemo vratiti u digitalni oblik ili ispisati na papir.
Pisači na mikrofilm obaviti će snimanje digitalnih formata na mikrofilm, pri čemu razlikujemo dvije grupe uređaja :
ŕ pisače na mikrofilm fotografskog tipa gdje se mikrofilmiranje obavlja snimanjem ekrana sa slikom dokumenta. Razlučivost slike zavisi o razlučivosti ekrana. Tako se pisači ovog tipa uglavnom koriste za formate originala do A3/A2 dok se za veće formate može primijeniti metoda rastavljanja originala na više slika kako bi se postigla zadovoljavajuća razlučivost u odnosu na original.
ŕ pisače na mikrofilm laserskog tipa gdje se upis na mikrofilm obavlja putem laserske zrake. Razlučivost upisa na mikrofilm je znatno viša te je tako moguće mikrofilmiranje i većih formata A1 i A0 u visokoj razlučivosti preračunato na format originala.
|
Zavisno od zahtjeva konkretnog slučaja potrebno je obaviti pravilni odabir tehnologije kako bi se osigurala optimalna produkcija i razina kvalitete dugotrajne arhive. |
Čitači-skeneri omogućiti će pregledavanje mikrofilmiranog sadržaja analognim povećanjem slike na ekranu i skeniranje pojedine slike, grupe slike ili cijelog mikrofilma. Pretraživanje je moguće putem odometra ili blipa. U hibridnom okruženju moguće je brzo pronalaženje dokumenta putem indeksa. |
Brzi digitalni skeneri mogu se koristiti kao čitači, ali njihova prednost u pogledu brzine rada dolazi do izražaja kod skeniranja većeg broja slika i automatskog skeniranja cijelih rola. |
Zavisno od konfiguracije čitača/skenera moguća je digitalizacija svih formata mikrofilma - kartica, ficheva i 16/35 mm rola kao i integracija u složene digitalne arhivske sustave.
Za izradu prijedloga optimalnog rješenja biti će potrebno prikupiti informacije zahtjevima u pogledu zaštite i zahtjevima u pogledu korištenja arhive. Postojeću mikrofilmsku arhivu moguće je pretvoriti u digitalni oblik pogodan za distribuciju u računalnim mrežama.
Integraciju u informacijski sustav korisnika moguće je provesti na jedan od slijedećih načina :
1. skeniranje mikrofilmske arhive i uvođenje slika s indeksnim podacima u odgovarajući sustav digitalne arhive
2. Izrada indeksa mikrofilmske arhive i skeniranje traženog sadržaja—digitalizacija dijela mikrofilma po ukazanoj potrebi i nalogu korisnika
|
PROCESORI ZA RAZVIJANJE MIKROFILMA
DUPLIKATORI
ČITAČI ZA KONTROLU
DENZITOMETRI
|
Klasični mikrofilmski čitači omogućiti će pretraživanje i čitanje mikrofilmiranih dokumenata i publikacija bez suvremenih računalnih tehnologija.
Za pristup mikrofilmiranim informacijama dovoljni su „samo“ optika i svjetlo. |